Административни неуредици отложиха изтеглянето на танкера „Кайрос“

Операцията по изтеглянето на повредения танкер „Кайрос“, който беше изоставен от турски влекач край Ахтопол след атака от украински дронове, се отлага, съобщи БНР. Причината е, че Министерският съвет все още не е взел решение и не е одобрил необходимите средства – над 500 000 лева – за започването ѝ.

Морската администрация в Бургас е подготвена напълно за операцията: осигурена е фирма са три влекача, а по море трябва да бъде доставен и мощен 150-киловатов генератор, който да задвижи хидравличната система на танкера. Първата стъпка е възстановяване на електрозахранването, след което може да бъде изтеглена котвата и самият кораб да бъде провлачен към бургаския залив.

 

Въпреки техническата готовност, процесът не може да започне, докато кабинетът не одобри финансирането. След това ще трябва да бъде възложено на Морска администрация да проведе обществена поръчка за изпълнението ѝ. Поне засега обаче решение няма и изтеглянето се отлага.

 

Танкерът „Кайрос“ стана пример за нарастващия проблем с безопасността на корабоплаването в Черно море след началото на войната в Украйна. Повредата му от дронове и последвалото изоставяне край българския бряг поставят пред държавата въпроси за възможностите ѝ за реакция при инциденти, разходите по спасителни операции и овладяването на потенциалните рискове от екологични щети, които изискват бързи и координирани действия между институциите.