Марк Зукърбърг и настоящи и бивши директори на Meta (бившата Facebook) са постигнали споразумение по дело, заведено от акционери. Делото цели обезщетение от $8 милиарда, заради щети от системно нарушаване на личните данни на потребителите на Facebook. Това съобщи адвокат на ищците пред съд в щата Делауеър.
Споразумението беше постигнато внезапно, според адвокат Сам Клосик, и стана ясно втория ден от съдебния процес. Подробности по него не бяха разкрити, а адвокатите на защитата не коментираха пред съдия Катлийн МакКормик, пише Ройтерс.
Съдията поздрави страните и прекрати делото, което трябваше да продължи до края на следващата седмица.
Ищците – акционери на Meta – са завели дело срещу:
- Марк Зукърбърг, основател и директор;
- Марк Андрисен, рисков инвеститор и член на борда;
- Шерил Сандбърг, бивш главен оперативен директор;
- Още осем бивши и настоящи директори.
Те искат тези лица лично да платят обезщетение заради щети, нанесени на компанията, включително глоби и съдебни разходи.
{!!REKLAMA!!}
Meta (като компания) не е ответник по делото.
Facebook (сега Meta) беше глобена от Американската комисия по търговия (FTC) с $5 милиарда през 2019 г. след разкрития, че не е спазила споразумение от 2012 г. за защита на личните данни на потребителите.
Делото е свързано с скандала Cambridge Analytica, когато стана ясно, че личните данни на милиони потребители са били използвани неправомерно в подкрепа на кампанията на Доналд Тръмп през 2016 г.
Скандалът с Cambridge Analytica избухна през 2018 г. и се превърна в един от най-големите в историята на социалните мрежи. Cambridge Analytica беше британска фирма за политически консултации, специализирана в използване на големи масиви от лични данни за влияние върху изборите чрез таргетирани политически послания в социалните мрежи. Facebook/Meta беше обвинена в недостатъчен контрол и небрежност при защитата на личните данни.
Акционерите твърдят, че ръководството на Meta съзнателно е позволило нарушаването на правилата и е превърнало платформата в машина за събиране на данни, без адекватен контрол.
{!!REKLAMA!!}
Компанията заявява на сайта си, че е инвестирала милиарди долари в защита на личните данни след 2019 г.
Бившият член на борда Джефри Зайънтс твърди, че споразумението с FTC не е било с цел да се избегне лична отговорност за Зукърбърг – както твърдят акционерите.
Делото е пример за нарастващия натиск над ръководителите на големи технологични компании да поемат лична отговорност за злоупотреби с лични данни. Макар подробности от споразумението да не са публични, то бележи важна победа за инвеститорите, настояващи за повече отчетност.