Художници предлагат на руснаци торта – Ленин в саркофаг

През 1998 г. руски художници предложиха на зрителите торта във формата на Ленин в саркофаг. Това е само един епизод от историята на мавзолея, който след няколко дни ще бъде затворен за реставрация.

Федералната служба за охрана обяви, че достъпът до Мавзолея на Ленин и некропола край Кремълската стена ще бъде затворен на 19 юли. Причините не бяха обяснени, но по-рано стана известно, че Министерството на културата е разпоредило реставрация на сградата, която трябва да продължи до 2027 г. Изпълнителят е свързан с ГРУ. Архитектурната журналистка Ася Золникова разказва историята на мавзолея – структура, която през 30-те години на миналия век определя облика на днешния Червен площад, а след това служи като политическа трибуна и място за съвременно изкуство.

 


.

 

В течение на 101 години мавзолеят на Ленин е претърпял три основни промени: преди постоянната каменна сграда от 1930 г. е имало два временни дървени. И трите са проектирани от един и същ архитект, Алексей Щусев.


Както самата сграда, така и тялото на Ленин са реставрирани няколко пъти (според някои неофициални оценки, от тялото на лидера е останало само около 20% или по-малко). Последната реставрация на мавзолея е проведена през 2012–2013 г. Сега, според скорошна историко-културна оценка , състоянието на стените и покритията е „ограничено функционално“, а тухлените стени на колекторите и спусканията към под трибунните помещения са в лошо състояние.


В допълнение към ремонта част от сградата ще бъде преустроена за „административни нужди“, включително разширяване на зоната за съхранение на оръжия. Работата няма да засегне главната погребална зала, така че тялото на Ленин няма да бъде преместено .


Едно от изискванията към изпълнителя е лиценз „за извършване на работа, свързана с използването на информация, представляваща държавна тайна“. Според документацията на уебсайта за държавни поръчки, проектът на стойност 19,6 милиона рубли ще бъде изпълнен от групата компании EKS, ръководена от 39-годишния Алексей Власов, по поръчка на Министерството на културата.


Според „ Агенция и проект“ от 2011 до 2016 г. Власов е служил в две подразделения на ГРУ и е регистриран на адреса на структурата в Москва. Съветът на директорите на ЕКС се оглавява от 41-годишния Максим Крилов, завършил Военния университет на Министерството на отбраната: баща му също може да е свързан с ГРУ. Това не е първият държавен договор за работа в Кремъл, който ЕКС получава от Министерството на културата: те реставрираха сградата на конюшните и някои други сгради.


Много подробности около смъртта на Ленин и мавзолея все още са неизвестни. Например, все още не знаем състава на балсамиращата течност. Или защо точно сградата е затваряна на всеки година и половина (известно е само, че е за някаква проверка , чиято същност е неясна). Имаше дори съмнения относно авторството на Щусев: то се приписваше на асистентите на архитекта, Исидор Француз и Никифор Тамонкин. Самият Щусев обаче отрече това .


Не е ясно и кой е изиграл ключовата роля в инсталирането на мавзолея. Формално проектът е одобрен от Политбюро. Но някои историци предполагат, че това е лична инициатива на Сталин. Той „е имал достатъчно въображение и власт“, за да „измисли, обмисли и за броени дни да прокара фантастичната идея за мумифициране на трупа на Ленин и превръщането на мощите му в религиозен и пропаганден символ“, отбелязва историкът на архитектурата Дмитрий Хмелницки.


Решението за построяването на мавзолей е взето много бързо. Два дни след смъртта на Ленин, в нощта на 23 срещу 24 януари 1924 г., Алексей Шчусев е повикан в Дома на съюзите , където се сбогуват с тялото на Илич. На архитекта е възложена задачата да проектира „временна крипта, достъпна за посетители“.


По време и след разпадането на СССР, мавзолеят често е бил елемент от политически и артистични акции. На 18 април 1991 г. членове на арт групата „E.T.I.“ са поставили думата „fuck“ пред него, изразявайки възмущението си от безработицата и бедността. През 1999 г., по време на акцията „Неправителствена контролна комисия“, ръководена от Анатолий Осмоловски, на покрива на сградата е опънат банер „Срещу всички“. „Червеният павилион“ на концептуалния художник Иля Кабаков, временна конструкция, издигната на Венецианското биенале през 1993 г. в покрайнините на Руския павилион .


Една от най-забележителните е акцията „Мавзолей. Ритуален модел“ през 1998 г. В московската галерия за наивно изкуство „Дар“ публиката е била почерпена с 80-килограмов пандишпан във формата на Ленин в ковчег. По този ироничен начин художниците Юрий Шабелников и Юрий Фесенко реагират на дискусиите от 90-те години на миналия век за изваждането на тялото от мавзолея.


„След нашата торта Ленин като политическа фигура вече не съществува. Той се е превърнал в банален културен символ, като шоколадов зайче или Дядо Мраз“, обясни тогава същността на акцията галеристът Сергей Тарабаров. Комунистите нарекоха участниците в акцията канибали, а представители на Руската православна църква ги обвиниха в богохулство.

 

В Русия, още преди 90-те години на миналия век, е имало дискусии какво да се прави с мавзолея и самия Ленин. Предложението за премахване на тялото е било направено още в началото на 50-те години на миналия век, когато се е говорело за изграждането на Пантеон - „паметник на вечната слава на великите хора на Съветската страна“ - далеч от центъра на Москва. Заедно с вожда е било планирано да се премести в Пантеона и Сталин, както и останките на погребаните в Кремълския некропол. Това обаче не се е случило .

 

Първият човек, който говори за погребението на лидера по време на перестройката, е режисьорът Марк Захаров : през 1989 г. той нарича лидера брилянтен политик, но „създаването на изкуствени реликви е неморален акт“. В началото на 90-те години кметът на Москва Юрий Лужков и кметът на Санкт Петербург Анатолий Собчак предлагат Ленин да бъде препогребан. Според последния обаче Елцин е смятал, че „трябва да изчакаме, докато цялото поколение закоравели комунисти измре, тогава Ленин най-накрая ще намери мир“.

 

Въпреки това, през 1993 г. Елцин нарежда премахването на церемониален пост №1 в мавзолея, а през 1997 г. предлага провеждане на национален референдум по въпроса за препогребването.

 

Meduza, със съкращения

Превод ФрогНюз