САЩ хвърлят $150 милиарда за отбрана: Златният купол на Тръмп поема орбитален курс

Републиканците в Конгреса на САЩ планират да предложат мащабен отбранителен пакет на стойност 150 милиарда долара, който ще осигури първоначално финансиране от 27 милиарда долара за противоречивия противоракетен щит „Златен купол“ на президента Доналд Тръмп, според документ и източник от Конгреса.

Мярката, която ще бъде допълнение към вече одобрения бюджет за национална сигурност за 2025 г. в размер на 886 милиарда долара, ще финансира и строителството на 14 военни кораба и ще увеличи разходите за вътрешна сигурност.

 

Тя ще бъде част от широкомащабния законопроект за данъчни облекчения на Тръмп, който предвижда намаляване на данъците с около 5 трилиона долара и увеличаване на федералния дълг с приблизително 5.7 трилиона долара през следващото десетилетие.

 

Мярката, чиито детайли досега не са били публично известни, е разработена с цел да се отговори на най-неотложните нужди на армията, заяви сенатор Роджър Уикър, председател на сенатската комисия по въоръжените сили, в интервю за Reuters.

 

Според него, фокусът е върху ускореното развитие на ключови области като корабостроенето,
противоракетната отбрана и сателитното наблюдение, както и върху засилване на военната присъствие на САЩ, особено в Индо-Тихоокеанския регион, като част от по-широка стратегия за възпиране на конфликти „Силата, особено в Индо-Тихоокеанския регион, ще направи Китай по-малко склонен да наруши статуквото, което донесе просперитет на хора, които никога досега не са го имали. Това е част от план за предотвратяване на война“, каза Уикър.


Републиканските лидери на комисиите по въоръжените сили в двете камари са изработили законопроекта, който се очаква да бъде представен още в петък вечер.

 

Инвестицията от 27 милиарда долара в „Златен купол“ ще финансира изграждането на нови противоракетни установки и закупуването на антибалистични системи THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), посочи източникът от Конгреса. THAAD се произвежда от Lockheed Martin.

 

Миналата седмица Reuters съобщи, че SpaceX на Илон Мъск и двама партньори са фаворити за спечелване на ключов компонент от програмата „Златен купол“, който ще следи за навлизащи във въздушното пространство вражески ракети.

 

Майк Роджърс, председател на комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите, заяви в официално съобщение, че законопроектът ще бъде разгледан следващата седмица, като целта е да стигне до бюрото на президента възможно най-скоро.

 

„Ние възраждаме отбранителната индустрия, укрепваме способността си да възпираме противници като Китай и даваме на военнослужещите подкрепата, която заслужават“, се казва още в изявлението.


Източникът от Конгреса уточни, че двамата републикански председатели са напълно синхронизирани с президента Тръмп относно приоритетите в разходите по този пакет.

 

Според документа, най-голямото перо в законопроекта е 29 милиарда долара за 14 нови бойни кораба, както и „исторически най-голямата инвестиция“ в безпилотни кораби.

 

Като част от разширение на закупуването на бойна авиация за 11 милиарда долара, законопроектът предвижда финансиране и за около 40 изтребителя F-15EX на Boeing.

 

Около 20 милиарда долара са предвидени за производството на нови боеприпаси, разширяване на индустриалната база от доставчици и попълване на запасите от критични минерали.

 

Пакетът включва и 14 милиарда долара за изкуствен интелект и увеличаване на производството на нови евтини оръжия, като индустриалният мащаб на войната в Украйна е показал необходимостта от по-дълбоки запаси.

 

За да се възпира Китай, са отделени 6 милиарда долара за въоръжаване, приоритетно насочено към Тихия океан.

 

Включено е и значително финансиране за развитието на иновативни технологии, включително 5 милиарда долара за автономни системи — десет пъти повече от предвидените 500 милиона в бюджета на администрацията на Байдън.

 

С цел справяне с хроничните одитни проблеми на Пентагона, 700 милиона долара са предвидени за ускоряване на автоматизацията на бизнес процесите в Министерството на отбраната.

 

Важно е, че много от средствата в този пакет няма да изтекат с края на фискалната година, което ще даде значителен тласък на отбранителните възможности на страната.

 

Мярката ще бъде прокарана чрез процедурата по съгласуване — парламентарен механизъм, който позволява приемането на бюджетни закони с обикновено мнозинство, без необходимост от 60 гласа, каквито се изискват за повечето закони.