Русия и Украйна не отстъпват от своите "червени линии", съобщава ISW

Двама високопоставени членове от вътрешния кръг на руския президент Владимир Путин повториха неподлежащите на преговори искания от юни 2024 г. Сред тях е и това, че всяко разрешаване на войната в Украйна трябва да доведе до смяна на режима, териториални отстъпки и дългосрочни ограничения на украинската армия.

Това стана ясно след срещата на специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф с Путин на 11 април.

 

Ръководителят на Руската служба за външно разузнаване Сергей Наришкин заяви на 15 април, че всяко бъдещо мирно споразумение трябва да включва условия относно неутралитета на Украйна; демилитаризацията и "денацификацията" на украинската държава; премахването на украинските закони, за които се твърди, че дискриминират рускоезичните в Украйна; и признаването на незаконното анексиране от Русия на всички Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска области.

 

{!!REKLAMA!!}

Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).

 

Руският външен министър Сергей Лавров заяви пред руския държавен бизнес вестник Комерсант на 14 април, че сегашното украинско правителство е "противоконституционно" и че Русия "не може да се откаже от рускоговорящите, живеещи в окупирана Украйна" след спорните референдуми, които Русия проведе в четирите области за присъединяване към Русия през есента на 2022 г.

 

Лавров повтори, че Путин "много ясно очерта" исканията по време на речта си на 14 юни 2024 г. и заяви, че исканията "не са някакво искане". Лавров заяви, че "няма тайни" относно исканията на Русия и повтори важността на справянето с "първопричините" за войната в бъдещо мирно споразумение.

 

На 14 юни 2024 г. Путин поиска украинските сили да се "изтеглят напълно" от контролираната от Украйна територия в Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области и че Украйна трябва официално да се откаже от целта си да се присъедини към НАТО (чрез изменение на конституцията си, в която тази цел е заложена).

 

Русия изисква в протокола украинската армия да бъде ограничена до по-малко от 85 000 военнослужещи на активна служба, по-малко от 15 000 служители на Националната гвардия и по-малко от 1400 танка и бронирани машини. Украинската армия преди 2022 г. имаше 196 600 души на активна служба, 60 000 служители на Националната гвардия и над 3000 танка и бронирани машини.

 

Украйна трябва да отстъпи окупираната украинска територия и "Новорусия" на Русия. Путин заяви на 14 юни 2024 г., че Русия няма да се задоволи с прекратяване на войната на линиите, които държи в момента, и изрично призова украинските сили да се изтеглят от неокупираните части на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области като предпоставка за всякакъв вид "мирни" преговори с Украйна.


{!!REKLAMA!!}

Кремъл разглежда независимите страни, колонизирани някога от Съветския съюз и Руската империя, като законно част от съвременна Русия. Молдова и членовете на НАТО Естония, Латвия и Литва бяха част от Съветския съюз и Руската империя, а членът на НАТО Финландия и големи части от членката на НАТО Полша бяха част от Руската империя. Помощникът на руския президент и бивш секретар на Съвета за сигурност Николай Патрушев наскоро заплаши Финландия, използвайки разкази, наподобяващи тези, които Кремъл използва, за да оправдае нахлуването си в Украйна, а Путин и други руски официални лица се опитват да използват предишните усилия на Русия за колонизация, за да поставят информационни условия и да оправдаят бъдеща агресия срещу държави от НАТО.

 

Наришкин заплаши с руска атака срещу страните от НАТО, които изграждат защитата си в съответствие с настояването на президента на САЩ Доналд Тръмп Европа да увеличи собствените си отбранителни способности. Наришкин заяви на 15 април, че страните от НАТО укрепват позициите си по границите си с Беларус и Русия, включително руската Калининградска област.

 

Полша и балтийските държави "трябва да разберат", че "първи пострадали" в случай на "агресия на НАТО" срещу съюзната държава на Русия и Беларус ще бъдат те.

 

Наришкин твърди, че европейски държави, като Франция, Великобритания и Германия, ескалират войната в Украйна, така че Русия "трябва да действа превантивно" и "е готова за това".

 

Руски официални лица, включително Путин, многократно заплашваха НАТО през 2023 и 2024 г.

 

Лавров се опита да обвини Украйна за липсата на пълно прекратяване на огъня, твърдейки, че Украйна "обича да лъже".


{!!REKLAMA!!}

Руски официални лица, ръководени от руското Министерство на отбраната (МО), обвиниха Украйна в нарушаване на временното прекратяване на огъня по енергийната инфраструктура почти всеки ден от 29 март, без да предлагат доказателства за такива нарушения и Кремъл изглежда използва тези необосновани твърдения, за да отхвърли предложението на Тръмп за временно пълно прекратяване на огъня.

 

Украинският президент Володимир Зеленски отбеляза на 14 април, че Украйна е приела предложението на Тръмп за временно пълно прекратяване на огъня преди повече от месец.