Без лекари за най-малките: София губи последното си общинско детско отделение

Лекарите от последното действащо общинско детско отделение в София — в Пета многопрофилна болница за активно лечение "Княгиня Клементина" — подадоха оставки. Те настояват за започване на разговор относно исканията си за увеличаване на възнагражденията.

Тази сутрин педиатри и здравни асистенти организираха мълчалив протест пред Столичната община. Към тях се присъединиха и родители с деца, които в момента се лекуват в отделението, разполагащо с 20 легла.

От ръководството на болницата не са откликнали на призива за диалог, съобщиха пред БНТ д-р Татяна Доломанжи и здравният асистент Свилен Делчев.

 

„Основната ми заплата като лекар-специализант е 1900 лева. Лекар-специалист получава 2000 лева, а началник на отделение — между 2100 и 2200 лева“, посочи Доломанжи.


„Настояваме за нормално, а не подигравателно заплащане на труда ни. Исканията ни са основната заплата на медицинските сестри да бъде 150% от средната работна заплата в страната. По наши сведения, във Втора градска болница, където наскоро бе закрито детското отделение, основните заплати са с 300–400 лева по-високи от нашите. Очакваме подкрепа от Столичната община, която е един от принципалите на болницата“, допълни Делчев.


{!!REKLAMA!!}

Основният проблем в момента е, че субсидията, отпускана от Столичната община за болницата, е почти двойно по-малка от стойността на реално извършените медицински дейности. Причина за това са забавеното приемане на държавния бюджет и все още неприетият общински бюджет, обясни председателят на общинската здравна комисия Ваня Григорова.

 

„Именно заради това болницата няма възможност да изплати допълнителни възнаграждения и да функционира нормално до приемането на общинския бюджет. Нашата цел е при одобрението на бюджета да бъдат заложени средства, с които да се компенсира натрупаната разлика за януари, февруари и вероятно март и април, за да могат да се изплатят и дължимите допълнителни възнаграждения“, уточни Григорова.