"Свикнахме да приемаме стъпките, които извървяваме по отношение ЕС и НАТО - съответно Шенген, като естествени стъпки, като нормалния път. Усещането, че няма риск за това нормален път е лъжовно. Случилото се в Румъния го доказа". Това каза бившия външен министър и дипломат Надежда Нейнски, имайки предвид факта, че след руски пропагандни кампании проруският кандидат за президент напълно изненадващо стигна до балотаж.
"Дугин казва, че Украйна и Източна Европа имат два избора - или да са неутрални, “или да са наши”. Украйна трябвало да е “наша”, а Източна Европа не била толкова важна - но ще има преговори дали да станем техни, или неутрални. Бих призовала да бъдем бдителни към такива изказвания. Когато говорим къде да бъдат червените линии, дали да има европейско и евроатлантическо мнозинство у нас, това да бъде в ума ни", каза тя в ефира на "Лице в лице" по bTV.
{!!REKLAMA!!}
“В България най-важното е да се защити пътят, по който се движим. Трябва да има задължително проевропейско мнозинство, което да стъпи на проевропейски път, да се стъпи на пътна карта”, смята Нейнски.
"Проблемът не е в партиите. Съвсем умишлено се подвига въпросът за това как многопартийната система е надживява своето време. Спомням си, че и през 2001 година имаше такъв дебат, че трябва да търсим спасител. Аз не вярвам в спасителите, препоръчвам на хората и те да не вярват. Няма такава фигура на спасител, пробвахме го няколко пъти. Демокрацията все пак създава контролни механизми".
"Партиите еднодневки не са създадени с цел да защитават интересите на страната, а със своите собствени интереси. Системните партии трябва да разбират отговорността си".
"Освен Шенген, има още една стратегическа цел - еврозоната. Само проевропейско мнозинство може да постигне приемането ни в еврозоната", категорична е тя.
{!!REKLAMA!!}
"Българите ставаме по-прагматични в очакванията си към политиците. Еврозоната ще даде възможност, които България до този момент е нямала. Ще се създаде стабилност, предвидимост. Вижте Хърватия, която влезе в еврозоната пред 2 години - тя се развива изключително добре".
"Другият пример е какво щеше да стане в Гърция, ако не беше в еврозоната Еврозоната не е само политически и икономически съюз, тя дава възможност, дава съдействие. Държавите в еврозоната се подпомагат", обясни тя.
По повод това дали след влизането в Шенген, у нас ще нарасне много броят на бежанците, тя заяви:
"Не е възможно България да се превърне в хъб за бежанци. Причината е именно защото България е външна границата на ЕС, а в Шенген тази граница става още по-важна, ще има европейски екипи, ще се подпомага наблюдението. Влизаме в обща система, която ще подобри положението”.
ФрогНюз