"Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава. Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им."
Това подчерта в ефира на БНР бившият заместник-министър на външните работи и международен анализатор Милен Керемедчиев по отношение на издадената заповед от Международния наказателен съд (МНС) за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на Хамас Мохамад Деиф. Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
{!!REKLAMA!!}
"Според мен трябваше да има две отделни разследвания и заповеди - едната за лидера на Хамас, а друга - срещу Нетаняху и Галант, защото обединяването им по този начин дава възможност на Израел да се противопостави категорично на това решение на Международния наказателен съд", посочи специалистът.
Според него обединяването на Израел и Хамас в една заповед от МНС е "измиване на ръце":
"Защото и двете страни в конфликта са обвинявани в едно и също, което не трябва да бъде разглеждано точно по този начин".
Керемедчиев отбеляза, че издаването на заповед за Нетаняху е било очаквано, предвид че е било обявено преди това решението на прокурора за повдигане на обвинения и предоставянето им на МНС.
{!!REKLAMA!!}
Заповедта на МНС не може да окаже никакво влияние върху преговорите за примирие в Близкия изток, смята международният анализатор.