Шоуто с Димо Алексиев продължава. Софийският градски съд реши окончателно да върне в ареста актьора. Досега той бе с мярка "домашен арест", защото детето му било болно.
Публиката със затаен дъх следи и спори дали съдиите са прави да изпратят в килията Алексиев. Други вероятно са склонни да му простят, защото "човешко е да се греши". Само че сюжетът "пия и карам“ се случва за втори път с водещия на реалити шоуто „Игри на волята“. Първият път Алексиев е получил условна присъда. И е обещал повече да не прави така. Значи – засрамил се е.
Но не съвсем, защото неотдавна актьорът е спрян от полицията, дрегерът е показал 1,49 промила алкохол. Кръвната проба за изследване в болница показва, че е шофирал с 1,68 промила алкохол.
И Алексиев отново съжалява, дори се разкайва, че дава лош пример.
От екипа на „Игри на волята“ побързаха да осъдят лошата постъпка на водещия и заявиха, че в следващия сезон той няма да води. Сега обаче нямало как да го сменят, защото епизодите са заснети преди време.
Всички сме наясно, че епизодите са от лятото, да речем. Но нали Димо Алексиев съжалява, че „давам лош пример“, а излиза, че ще продължи да се появява всяка вечер на екран, а децата ще питат: Това онзи чичко ли е, дето го хванаха да кара пиян?
Не знам колко процента са децата от аудиторията на предаването, но зрителите тийнейджъри със сигурност не са малко. Както и хората във възрастовия диапазон от 20 до 45 години.
Разбира се, че реалитито и телевизията ще инкасират загуби – няма друг начин. Но кое е по-важно?
Когато парламентът прие поправките в закона за хазарта и спря рекламите в медиите, много от тях се изправиха пред фалит, защото това бе въведено от ден за утре, макар да имаше немалко спорни текстове. Никой не прояви съчувствие към въпросните медии и това бе прието нормално.
Защо „Игри на волята“ трябва да прави изключение? Със сигурност Нова телевизия няма да пострада непоправимо от спирането на реалити формата. Но пък ще спечели „червени“ точки по линия на морала и проявата на принципна и последователна политика по отношение на ценностите, които са в основата на съществуването на всяка медия. Разбира се, че тези принципи нерядко се премълчават и дори нарушават от някои медии, но случаят с „алкохол зад волана“ е редно да бъде пример за реакция, която да бъде пример и за всички други.
Заради прекаляване с алкохол през 2011 г. американската мрежа CBS обяви прекратяването на производството на популярния телевизионен сериал „Двама мъже и половина“. Рекордьор по гледаемост и рекламни приходи до този момент. Причината са изявленията, поведението и състоянието на изпълнителя на една от главните роли в ситкома – Чарли Шийн. Световната звезда Чарли Шийн…
Решението е взето след като Шийн е приет в болница с болки в стомаха след луд купон в дома му, продължил 36 часа, а домакинът прекалил с пиячката.
Чарли Шийн
През март 2011 г. Чарли Шийн е уволнен от хитовия американски сериал от мега компанията Warner Brothers.
Трудно решение, сурово дори, но има неща, които стоят по-високо от печалбите, коментират от мега компанията.
След време известният актьор признава: Гигантският погрешен завой в онзи момент доведе до, знаете, много неприятна поредица от луди публични събития. Съжалявам за това.
Продуцентите на „Игри на волята“ заявиха своята позиция и укорно отношение към Димо Алексиев, но това достатъчно ли е?
Нито българското шоу „Игри на волята“ е равно на „Двама мъже и половина, нито Димо Алексиев е Чарли Шийн, но примерът на Warner Brothers заслужава внимание при всички случаи.
Всички хора правят грешки и рано или късно плащат за тях по един или друг начин.
Албер Камю е казал: Защо хората пият? Защото след като пие за човек всичко се изпълва със смисъл, всичко може да се случи много бързо. Извод: Хората пият от безпомощност или в знак на протест.
Ще припомня и книгата „Холивуд“ на Чарлз Буковски, в която описва как е работил по сценария за филм с режисьор Барбет Шрьодер и продуцент Франсис Форд Копола известен като „Barfly“. Сцените с актьора Мики Рурк са алкохолно напоени, един нает светло син Ролс ройс е потрошен по време на луд купон, но всички тези авантюри и луди случки имат цена и „си платих всичко с лихвите“, признава по-късно Буковски.
Шеф Андре Токев посрещна с достойнство „сметката“ за глупавото си решение да кара пил и си я плати с ефективна присъда „лишаване от свобода“.
Готовият за авантюри и ексцентрични действия трябва да е готов и за последствията. Иначе остава съмнение за позьорство.
Кирил Василев