Д-р Юлиян Петров: Учителската заплата трябва да е 160% от средната брутна

Българският учител работи на няколко места и това не е добре за образованието, на за съжаление е практика. Призовавам обществото да вярва повече на българския учител и да не гледа заплатата, а да му партнира - препоръча д-р Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР.

Той съобщи, че учителите искат и са в стачна готовност, ако не им бъдат увеличени заплатите. Синдикалната федерация е направила проучване сред учителите, не само членове на "Подкрепа", което показва, че има подкрепа от над 10 000 за протест.


"Те казват, че трябва да бъде увеличена учителската заплата и парите за образованието като цяло, 87% са убедени, че трябва да има синдикална реакция като протест, ако не се вдигне учителската заплата. Синдикатът реагира така, защото нямаме бърз диалог с Министерство на финансите и правителството, дали ще имаме повече пари за образованието. Ще спазят ли депутатите закона, който са гласували за вдигане на учителските заплати", коментира д-р Петров.


Той посочи, че един млад учител в момента, без допълнителни плащания, получава заплата от 1445 лв., "което е показателно, че младите дори и да станат учители с многобройните задължения няма да останат".

 

Синдикалистът припомни, че искат 21% увеличение на заплатите: "И сме сметнали, че това ще гарантира 125% над средна брутна заплата за страната. ГЕРБ и ПП-ДБ го имат в предизборните платформи и го имаме в отрасловия договор. Брутна заплата сега, която получават, е малко над 110% от брутна средна."


Д-р Петров съобщи, че според проучването 77% са готови да протестират, близо 50% от учителите са за национална ефективна стачка, други за електронна стачка с документи и подписки. А 21,6% са за незавършване на първия срок, предупреди синдикалистът.