На 21 ноември Българската православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, който християните у нас почитат като Ден на християнското семейство и християнската младеж. Той е един от 12-те големи християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква.
На този ден тригодишната св. Дева Мария била поставена на първото стъпало на Йерусалимския храм. И неподдържана от никого, тя изкачила 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Бащата на св. Йоан Кръстител - първосвещеник Захария я посрещнал с благослов. От този ден насетне, остава да живее там, за да се подготви за великото служение, за което е избрана - да стане майка на Богочовека – Господ Иисус Христос. Още преди да се роди, в молитвите си нейните родители - св. Анна и св. Йоаким, които дълго време нямали рожба, дали оброк, ако Господ ги дари с щастието да станат родители, детето им да се посвети на него, пише БНТ.
{!!REKLAMA!!}
Като празник Въведение Богородично за първи път се е отпразнувал през 715 година. Два века преди това в негова чест император Юстиниан Велики построил в Константинопол църква през 543 г. Според църковния ни календар празникът попада в периода на Коледните пости. На този ден вярващите приемат Свето причастие, а с него и нови сили за духовен растеж и борба със злото – в себе си и в света.
По решение на Светия синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Празникът напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите.
От незапомнени времена, за нас, българите семейството е ценност, която ни е помогнала да съхраним народността и опазим и надградим духовността ни през вековете. В него е нужна любов, топлина, уважение един към друг, хармония и вяра. Необходими са здрави връзки и подкрепа. Мнозина от нас днес ще минат да запалят свещица пред иконата на Божията майка за здраве и благослов за семейството им.
{!!REKLAMA!!}
На този ден рано сутринта семейството с децата отива в храма, където се моли за здраве, благоденствие, мир и разбирателство в семейството. Семейното ходене на църква в този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата.
Вкъщи трапезата е за цялото семейство, което се събира около постните гозби, които приготвя майката. А на трапезата всички си припомнят, че трябва да се обичат, да се подкрепят и помагат, да спазват християнските принципи и да поддържат здрави семейните устои.