Медиците в Италия на бунт: Протестират срещу ниското заплащане и лошите условия на труд

Хиляди италиански лекари и медицински сестри не се явиха на работа в сряда, протестирайки срещу ниското заплащане и лошите условия на труд. Тази масова стачка подчертава сериозната криза в здравния сектор на страната.

Синдикатите, представляващи здравните работници, посочват, че предвидените средства в бюджета за 2025 г. са крайно недостатъчни за нови назначения и увеличение на заплатите. Тревогите са особено значими, тъй като застаряващото население на Италия увеличава нуждата от по-качествени и достъпни здравни грижи, предава "Ройтерс".

 

В момента Италия отделя около 6.2% от брутния вътрешен продукт (БВП) за националната си здравна система, което е под средното за Европейския съюз от 6.8%, според италианския здравен институт Gimbe. Разходите за здравеопазване на глава от населението също са най-ниските сред страните от Групата на седемте най-развити демокрации.

 

Трите синдиката, организирали стачката - Anaao Assomed, Cimo-Fesmed и Nursing Up, заявиха, че до 85% от работниците са участвали в протеста. „Това е силен сигнал за неприемливите условия в болниците ни и причините за протеста“, се посочва в тяхното изявление. Минимално ниво на здравни услуги беше осигурено през целия ден.

 

Здравният министър Орацио Скилачи увери, че правителството е готово за диалог със синдикатите и ще търси решения на поставените проблеми. Въпреки това, ангажиментите за укрепване на общественото здравеопазване след пандемията от COVID-19 остават неизпълнени. Междувременно нарастващите списъци за болнично лечение принуждават много италианци да се обръщат към частни клиники. Южният регион Калабрия дори подписа договор за привличане на близо 500 кубински лекари за тригодишен период, за да облекчи острия недостиг на персонал.

 

Правителството на Джорджиа Мелони е изправено пред сериозен обществен натиск, докато се опитва да намали публичните разходи и да приведе финансите на страната в съответствие с изискванията на ЕС. Бюджетът за 2025 г. предвижда поддържане на разходите за здравеопазване на сегашното ниво от 6.2% от БВП до 2027 г., въпреки нарастващите нужди.

 

Освен стачката в здравния сектор, железопътни работници планират протест през уикенда, а на 29 ноември е насрочена еднодневна обща стачка срещу бюджета на правителството, който цели намаляване на дефицита от 3.8% на 3.3% от БВП.