Германия каза "не" на руския втечнен газ

Германия официално предупреди държавно управляваните терминали за втечнен природен газ (LNG) да отхвърлят всякакви доставки от Русия. Решението идва, след като страната бе уведомена за планирана доставка на руски LNG, съобщава Financial Times.

В писмо от 6 ноември, видяно от медията, германското Министерство на икономиката инструктира оператора Deutsche Energy Terminal да не приема руски товари. Препоръката е насочена към съоръжението за внос на LNG в Брунсбютел, което се подготвяше да приеме руска доставка. Според министерството тази мярка цели защита на "преобладаващите обществени интереси", като се посочва, че терминалите трябва да отказват доставки от Русия "до второ нареждане".

 

Зависимостта от руския газ намалява

 

Германия предприе решителни стъпки за намаляване на зависимостта от руски газ след началото на войната в Украйна. Прекъсването на доставките на тръбен газ от Русия принуди правителството на канцлера Олаф Шолц да ускори изграждането на LNG терминали и да търси алтернативни източници. Съоръжението в Брунсбютел, както и други терминали, са ключови за стратегията на Германия да намали руския енергиен дял в Европейския съюз (ЕС).

Въпреки мерките на Германия, ЕС все още не е наложил забрана върху вноса на руски LNG. Според данни, делът на руския LNG в европейското потребление е около 20%. Страни като Франция, Испания и Белгия остават зависими от доставки, подсигурени чрез дългосрочни договори.

САЩ и Великобритания вече въведоха пълна забрана за внос на руски LNG. Междувременно председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призовава за увеличаване на доставките на LNG от САЩ, за да се ограничи зависимостта от Русия.

 

Германската държавна енергийна компания Sefe продължава да доставя LNG от руското находище Ямал, но този газ се пренасочва към Франция и оттам се разпространява чрез тръбопроводната мрежа на Европа. В съобщение на германското Министерство на икономиката се подчертава, че Германия стриктно спазва политиката да не приема руски газ директно.

 

Въпреки че данните за корабоплаване не показват предстояща доставка към терминала в Брунсбютел, три LNG кораба, напуснали Ямал, са в момента на път към европейски пристанища. Тази категорична мярка на Германия подчертава нарастващата политическа и икономическа изолация на руския енергиен сектор в Европа.