"Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна. Може да се сравни единствено с Карибската криза от 1961година".
Такава оценка направи пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика, бивш зам.-министър на отбраната.
Днес Украйна отбеляза 1000 дни от началото на пълномащабната руска инвазия с изтощени войски, сражаващи се на много фронтове, непрестанни удари с дронове и ракети по Киев и служители, които се подготвят за завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом през януари.
В подкрепа на страната настоящият американски президент Джо Байдън даде зелена светлина на Киев за използване на американски ракети срещу цели на територията на Русия.
"Външнополитическият екип на Байдън взе трудно това решение, доста дълго се колеба. Влияние има ескалацията, която беше предизвикана с поканването на 12 хиляди души от Северна Корея, които да подсилят руската армия.
Никой от бъдещата администрация на Тръмп не посочва как може да се преустанови конфликта и да се започнат мирни преговори. Проблемът е и в това, че Русия е непреклонна в своите изисквания.
Допускам, че до 20 януари, когато Тръмп ще влезе в Белия дом, неговият външнополитически екип и екипът за национална сигурност активно ще работят по сценарий за решаването на кризата, но дотогава има доста време и могат да се случат доста неща".
Днес руският президент издаде указ, с който въвежда в употреба новата Военна доктрина за възпиране на Руската федерация.
"Този документ е написан все едно, че на Русия предстои ядрена война. В този документ са описани всички сега съществуващи феномени, които са вкарани като заплаха срещу Русия".
Всички такива конфликти могат да бъдат решени чрез преговори, компромиси и взаимни отстъпки, посочи проф. Кънчев в предаването "Нещо повече".
Той отбелязя още, че Карибската криза тръгва към решаването си, когато САЩ въвеждат червени линии, защото са повярвали, че Русия наистина ги заплашва.
"Когато на такъв упорит противник бъдат поставени червени линии, там има политици, които могат да се съобразят с тях".