Искрен Иванов: Решението на Байдън Украйна да използва американски далекобойни оръжия в Русия има стратегически смисъл

"Най-важното, което трябва да направим на този етап, е да премахнем червените линии помежду си и да формулираме обща формула за национален интерес. Разединени не бихме могли да излезем от тази политическа криза".

Това мнение изрази пред БНР международният анализатор и политолог доц. Искрен Иванов - преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

 

По думите му няма никаква пряка връзка между изборите в САЩ и политическата криза в България. Според него сценариите пред българската външна политика са два: 


{!!REKLAMA!!}

"Или да се върнем обратно в състоянието на консенсус, което беше преди войната в Украйна, щом войната свърши, или да продължим напред. Това ще решат политиците, това ще решат избирателите".

 

По отношение на новината, че държавният глава на САЩ Джо Байдън е дал съгласието си Украйна да използва американски далекобойни ракети за удари срещу военни обекти в Русия, доц. Иванов коментира:

 

"Това решение на Джо Байдън има по-скоро стратегически смисъл, защото по този начин той опитва да постави Украйна в едно по-равностойно положение в случай, че се стигне до преговори между Киев и Москва, въпреки че на практика тези преговори ще се водят между Вашингтон и Москва. Тук не става въпрос за това дали Украйна ще победи в тази война или не. След включването на Северна Корея във войната, Русия спечели сериозно стратегическо предимство - тя си върна стратегическата инициатива. Това е първата причина. Втората причина се крие в това, че Северна Корея продължава да изпраща боеприпаси и войници на Русия, което сериозно тревожи Вашингтон. Поради тази причина Байдън е дал такова разрешение, но само за някои обекти", обясни анализаторът.

 

Експертът смята, че е много важно какво ще направи Украйна в следващите 2 месеца.

 

Според него за Украйна Доналд Тръмп има 2 опции и това много зависи от Москва: 

 

"Ако Путин бъде умерен в тона си към американския президент, ако направи някакви стратегически отстъпки по отношение на Иран - твърде е възможно тогава администрацията на Тръмп да бъде малко по-щедра към Русия. Но ако руският президент притисне Тръмп, ако Русия бъде непреклонна, ако тя се опита по някакъв начин да поставя условия на Вашингтон - нека никой да не си прави илюзии, че Америка ще клекне пред Русия - това няма да се случи, даже бих казал, че тогава западната част на Украйна или това, което е останало от нея, има много по-голям шанс да влезе в НАТО, отколкото при една Камала Харис, която щеше да продължи тази политика на конфронтация".


{!!REKLAMA!!}

За преговори се говори много отдавна, припомни доц. Иванов.

 

"Не мисля, че Киев ще се съгласи на преговори. Но са важни нагласите на политиците - а нагласата на Москва също е ясна - че ще възприеме като равен преговарящ единствено американския президент. Докато няма диалог между ядрените сили, докато няма някакъв консенсус между Вашингтон и Москва за това как ще изглежда архитектурата за сигурност в Украйна, в Източна Европа, няма как да свърши тази война", аргументира се политологът.