Деца в опасност: Как да се борим с насилието срещу най-малките?

Днес, 19 ноември, се отбелязва Световният ден за борба с насилието над деца, като напомняне за сериозността на този глобален проблем и необходимостта от обществена ангажираност в защита на най-уязвимите.

Днешният 19 ноември е Световен ден за борба с насилието над деца, ден, в който обществото трябва да осъзнае сериозността на този проблем и неговото разрушително въздействие върху развитието на децата. Насилието над деца е една от най-големите заплахи за тяхното физическо, емоционално и психическо здраве, а последиците от него често остават дълготрайни и много сериозни.

 

Отделите „Закрила на детето" в Агенцията за социално подпомагане (АСП) са на първа линия в борбата с този проблем, като всяка година идентифицират и работят по хиляди случаи на насилие върху деца. Те се справят с различни форми на насилие — физическо, сексуално, психоемоционално и неглижиране от страна на родителите.

 

През 2013 г. отделите „Закрила на детето" са получили над 3600 сигнала за насилие върху деца, а през първите девет месеца на 2024 година тези цифри надхвърлят 2400. Въпреки това, много често насилието не се вижда, не се чува и не се регистрира. То остава скрито в домовете, като е неуловимо за обществото и властите, а пострадалите деца се намират в уязвимо и беззащитно положение.

 

Затова е от изключителна важност усилията на специалистите в системата за защита на детето да бъдат подкрепяни от обществена нетърпимост към всяко проявление на насилие. Това е проблем, който засяга всички ни, и никой не трябва да остава безучастен, ако стане свидетел на насилие над дете. Всеки един сигнал има значение, а обществената ангажираност е ключова за предотвратяване на насилието. Когато обществото активно реагира, насилието може да бъде предотвратено, а децата ще имат шанс да израснат в една спокойна и здравословна среда.

 

Неоспоримо право на всяко дете е да израства в безопасност, обич и подкрепа, далеч от всякакви форми на насилие. Този ден ни напомня, че всички ние носим отговорност да защитаваме правата на децата и да работим за създаването на свят, в който те могат да растат в сигурност и любов.