Ботев пречупи ЦСКА, отива на финал за Купата

Ботев Пловдив победи с 2:0 ЦСКА на пълния стадион „Христо Ботев“ и се класира за финала на Sesame Купа на България.

В 3-тата минута Антонио Перейра извърши нарушение не много далеч от наказателното поле на домакините. Тибо Вион пробва късмета си с директен удар към вратата на Хидайет Ханкич, но над напречната греда, предава dsport.

Секунди по-късно „канарчетата“ излязоха напред в резултата. Мохамед Брахими разгърна бърза контраатака. Той подаде към Мартин Секулич, който бе с гръб към вратата, но успя да изведе Ивелин Попов сам срещу Густаво Бусато. Капитанът на Ботев насочи топката неспасяемо в долния десен ъгъл на вратата.

В 7-ата минута ЦСКА за малко да получи втори гол. Пловдивчани изпълниха със замисъл статично положение. Ивелин Попов беше сам в наказателното поле и успя да отклони с глава към Секулич. Нападателят се размина с топката, тъй като бе добре блокиран от Тибо Вион.

В следващите минути до средата на първата част мачът се успокои откъм голови положения. ЦСКА не можеше да установи натиск, докато „жълто-черните“ атакуваха опасно на скорост. Все пак защитата пред Бусато се справяше.

{!!REKLAMA!!}

В 37-ата минута ЦСКА създаде най-добрия си голов шанс от началото на срещата. Атаката тръгна пред наказателното поле на „червените“. Матиас Фаетон беше изведен отляво. Той съумя да преодолее Йонас Там и намери на чиста позиция Тобиас Хайнц. Последва удар, който беше отразен от Ханкич. Брилянтно спасяване от страна на вратаря на Ботев. Стражът беше тестван и след изпълнението на ъгловия удар. ЦСКА разигра добре. Фаетон стреля от дъгата, но отново Ханкич спаси.

Минута по-късно Хайнц се пребори за топката в наказателното поле на Ботев и дори отправи удар от малък ъгъл. Топката срещна левия страничен стълб и излезе в аут. Така „канарчетата“ можеха да си поемат глътка въздух.

Две минути преди почивката гредата отново спаси домакините. Хайнц овладя в близост до ъгъла на наказателното поле на Ботев. Без да се колебае, 14-ката на столичани стреля от въздуха. Със сетни усилия Ханкич закачи топката с върха на пръстите си и я отклони в напречната греда.

До финала на първото полувреме Ботев Пловдив удържа аванса си от 1:0 в резултата и 2:0 в общия.

В 49-ата минута Ханкич за пореден път свърши перфектно своята работа. ЦСКА получи свободен удар пред наказателното поле на „жълто-черните“. Тибо Вион този път не стреля, ами центрира меко. Джонатан Линдсет изпревари Николай Минков и Константинос Балоянис и стреля с първото си докосване. Ханкич демонстрира страхотна реакция и спаси.

Две минути по-късно Бусато спря домакините. Антоан Конте разигра с Балоянис пред наказателното поле на ЦСКА, след което отправи изстрел. Бразилският страж на ЦСКА се беше позиционирал добре, за да противодейства.

В 58-ата минута късметът се усмихна и на ЦСКА. Балоянис центрира от ъглов удар. Получи се разбъркване около Антонио Перейра. Тибо Вион успя да отклони топката, но я насочи към собствената си врата. Тя разтресе напречната греда, за облекчение на Бусато. В ответната атака Данило Асприля беше изведен в коридор. Влезлият в игра като резерва стреля мощно и неточно.

В 73-тата минута Ботев Пловдив пропусна златен шанс да сложи точка на спора. „Канарчетата“ се пребориха за топката във въздуха. Уме Емануел овладя и се втурна в предни позиции. Той комбинира с Ехидже Укаки, който се озова сам срещу Бусато. Стражът на ЦСКА обаче много умело скъси ъгъла и спаси с тяло.

Пет минути по-късно Джеймс Ето‘о центрира меко към. Уме Емануел. Той изскочи пред противник защитник и стреля с глава, плонжирайки, но покрай целта.

Осем минути преди изтичането на редовното време Ботев Пловдив до голяма степен уби интригата с втори гол. ЦСКА се беше изнесъл напред и домакините се възползваха от многото свободно пространство в противниковата половина. Дилан Мертенс пусна наляво към Уме Емануел, който беше в засада, но остави за Укаки. Той върна на Мертенс, който преодоля Бусато със страхотен удар от средна дистанция.

Ботев Пд - ЦСКА 2:0 (общ резултат 3:0)

1:0 Ивелин Попов 4', 2:0 Дилан Мертенс 82'

Състави:

Ботев Пловдив: 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Там, 7. Мохамед Брахими (64' - 4. Ехидже Укаки), 9. Мартин Секулич (74' - 16. Самюел Акере), 10. Ивелин Попов – К (74' - 6. Дилан Мертенс), 15. Джеймс Ето‘о, 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Перейра, 31. Уме Емануел (90'+3' - 30. Лъчезар Балтанов), 38. Константинос Балоянис

Резерви: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 6. Дилан Мертенс, 16. Самюел Акере, 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 42. Ивайло Видев