„Ще спи ли Близкият изток тази нощ?“ – Взривове в Техеран след нова вълна от атаки

Конфликтът между Израел и Иран вече се разгръща трети ден, като двете страни си разменят удари с все по-висока интензивност и риск за целия регион. Тази вечер бе белязана от нова вълна на напрежение. В центъра на Техеран бяха чути експлозии, малко след като се появиха съобщения за удари от израелска страна. Видео кадри показаха дим в близост до сградата на Министерството на правосъдието. По информация на иранската агенция Tasnim, единият взрив е станал в района на площад „Вали-е-Аср“, а друг – в източната част на града, в квартала „Ниру Хаваи“, където се намира щабът на военновъздушните сили.

Междувременно, Доналд Тръмп направи изявление в социалната си платформа Truth Social, в което прогнозира, че Израел и Иран „ще постигнат споразумение, както Индия и Пакистан“. Коментарът му идва на фона на продължаващите въздушни удари и активиране на сирени в Тел Авив и Йерусалим след ирански ракетен обстрел.

 

Според източници на Reuters от Персийския залив, Израел е убил поне 14 ирански учени, свързани с ядрената програма след началото на офанзивата си. Ударите включвали и атентати с автомобили. Тел Авив не е подписал Договора за неразпространение на ядрени оръжия (NPT), но твърди, че действа, за да предотврати разработването на атомна бомба от страна на Иран. В четвъртък Международната агенция за атомна енергия обяви, че Техеран е в нарушение на задълженията си по NPT.

 

В отговор на ракетната атака от страна на Иран, израелската армия съобщи, че повечето ракети са били прехванати. Не са регистрирани пострадали. Жителите на Израел вече могат да напуснат укритията си, обяви армейското командване.

 

Ескалацията доведе и до сериозни сътресения в авиационния сектор. Авиокомпании като Etihad Airways, Aegean Airlines и Emirates отмениха полети до Тел Авив. Израелската El Al започна да изтегля самолетите си от страната, в очакване на удари по летище „Бен Гурион“.

 

Въпреки началната блокада на въздушното пространство в района, Сирия се присъедини към Йордания и Ливан в решението да го отвори отново.

 

Президентът на Кипър заяви, че Иран е потърсил помощ за предаване на послания към Израел – твърдение, което Техеран официално отрече. Говорител на външното министерство на Иран подчерта, че страната не е молила нито Кипър, нито друга трета страна да играе ролята на посредник.

 

Ситуацията остава динамична и с потенциал за още по-мащабен сблъсък. Въпросът е: ще спи ли Близкият изток тази нощ?