Икономистът Петър Ганев: Политиците са виновни за състоянието на държавната хазна с обещанията си

В последните 20 години виждаме, че когато влезем в период на дефицит, не излизаме от него по 5-6 години. Сега се случи същото с пандемията, но ние за 20 г. имаме 1 г. на бюджетен дефицит. И сега големият въпрос е като приемем бюджета за 2025 година в него наистина да има мерки по отношение на разходите. Ясно е, че приходите ще нараснат с около 7-8%. Въпросът е обаче разходите да нарастват със същия темп, а не с 20 и нагоре процента. Това коментира пред Нова тв икономистът Петър Ганев.

За да не правим голям дефицит няма нужда от замразяване на средства и на пенсии, но трябва да се направят политически решения. Имам предвид че трябва да бъдат ревизирани някои от решенията, които са взети. Такива са заплатите в МВР, ваеннослужещите, парите за образованието чрез автоматичен механизъм. То ако определи разходи се решават чрез такъв автоматичен механизъм, няма да има нужда от финансово министерство и ние като общество няма да можем да платим тези обещания. А те са дадени от политиците без реално да има финансова сметка за тях. Така че политиците са виновни, коментира той.


Ако не се направи стъпка назад, бюджета ще се върже по най-дървения начин - ще се отрежат капиталовите средства, но това е начин, по който се постига минимален резултат. Това е все едно едно семейство да не си планира бюджета и на 25-о число да му свършат парите и решението да е глад до заплата, обясни той.